Jefferson Park Tournaments

JP Mixed Pairs

1st   Janice Bell / Itsu Nishikawa
2nd  Becky Barnett / Sean Bull

JP Pairs

Men

1st   Jeff Covell / Richard Broad
2nd  Ben MacDonald / Chris Davis

Women

1st   Nancy Nishikawa / Janice Bell
2nd  eLiz Snyder / Amy Alesio

JP Singles

Men

1st   Chris Davis
2nd  Richard Broad

3rd   Willie Weir

Women

1st   Nita Chambers
2nd  Janice  Bell
3rd   Nancy Nishikawa

JP Veteran/Novice Tournament

1st   Tom Lind / Alex Vanden Bos
2nd  Richard Broad / John Hollingsworth
3rd   Jeff Covell / Paul Artman

JP Team Tournament

1st Place Team: The Classics

Amy Alesio
Joann Forrest
John Johnson
Howard Syder
Doris Werth

2nd Place Team:  Blues Brothers

Becky Barnett
Jimi Joe
Itsu Nishikawa
Michael Werth

Social Security Classic (62+)

Men

1st   Itsu Nishikawa
2nd  Neil Gloier

Women

1st   Nancy Nishikawa
2nd  Jean Syder

Seafair Trophy Challenge (Jefferson Park vs. Woodland Park)

Woodland Park LBC

4-3-2-1 Pre-Labor Day Tournament

1st Place Team: Bandicoots

Janice Bell
Chris Davis
Bob Douglas
Lisa Duffala
Kat Marriner

2nd Place Team: Koalas 

Rand Coleman
Lora Hammersmith
Brian Higham
Lauren Heyne
Tom Lind
Nancy Nishikawa


Northwest Division Tournaments

NW Short Jack Pairs

1st    Howard Syder / Larry Edgar
2nd   Russ Leonard / Tom Lind

NW Triples

1st   Chris Davis / Jeff Covell / Todd Wagers
2nd  Adrian Jarreau / Tom Lind / John Johnson

NW Summer Open

Not held in 2011

NW Pairs Play Downs

Men’s

1st   Andy Klubberud / John Johnson
2nd  Todd Wagers / Chris Davis

Women’s

1st   eLiz Snyder / Amy Alesio
2nd  Nancy Nishikawa / Janice Bell

NW Singles Play Downs

Men’s

1st   Richard Broad
2nd  Todd Wagers

Women’s

1st   Nancy Nishikawa
2nd  Janice Bell


Leagues

Men With Big Bowls

1st   Willie Weir
2nd  Andy Klubberud

Bowl Busters

1st   Janice Bell
2nd  Kat Marriner

Odd Couples

1st   Lora Hammersmith / Jeff Covell
2nd  Adrian Jarreau / Rikki Ricard

Late Summer League

1st    Jeff Covell
2nd   Russ Leonard

Diehard League

1st Place Team: Downward Dogs

Chris Davis
John Koch
Kat Marriner
Willie Weir

2nd Place Team: Bloodhounds

John Bennett
Nita Chambers
Rand Coburn
Adrian Jarreau

Individuals

1st   Rand Coburn
2nd  Chris Davis